لوله بوردون چیست?

لوله بوردون چیست?

یکی ازمتداول ترین وسیله اندازه گیری فشار لوله بوردون می باشد که فشار را از طریق یک تغییر شکل مکانیکی اندازه گیری می کند. به عنوان مثال لوله بوردون  c را که اغلب سطح مقطع بیضی شکل دارد در نظر بگیرید . شکل زیر یک نمونه لوله بوردون c را نمایش می دهد .

لوله بوردون

لوله بوردون

یک طرف از لوله cبه سیالی که قرار است فشارآن را اندازه گیری کند وصل است و دیگر انتهای آن بسته است.از طریق تعدادی چرخ دنده، اهرم و اجزای میکرومکانیکی آن طرف از لوله c که بسته است به یک عقربه وصل می باشد.

به خاطر اختلاف بین نیروی وارده به جداره داخلی و خارجی لوله ،زاویه انحنایی لوله وقتی فشار اعمال می شود تغییر میکند .

تغییر در انتهای لوله بر سر بسته منتقل وسبب چرخش عقربه می شود . بخاطر آنکه انتهای باز لوله، نقطه ثابت شده است.

خروجی لوله های بوردن می توانند توسط ترانسویوسرالکتریکی به سیگنال  الکتریکی تبدیل شود ،علاوه بر آن از نمایش مستقیم عقربه ها هم می توان استفاده شوند.

 

لوله بوردون

لوله بوردون

 

بوردون ها برای بازه نسبتا خوبی از فشار سیالات، که معمولا بین ۰.۶ps در خلاء تا ۲۰۰۰۰psi   می باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

در زمان رو به رو شدن با مفهوم  فشار تفاضلی در فشار های بالا ، فشارسنج های بوردونی اغلب رفتار غیر خطی از خود بروز می دهند و به همین دلیل در فشارهای بالامورد استفاده قرار می گیرند .فشارسنج بوردون،مطلق گیج یا تفاظلی بودن فشاری که اندازه گیری می کند را می تواند روی صفحه دستگاه با مشخصه   barg،bara و یا دلتا  نمایش دهد .

درمواردی که هیچ نشانی برای تشخیص این سه نوع فشار بر روی دستگاه قرار داده نشده باشد، از گیج برای اندازه گیری فشار استفاده می گیرد.

لوله بوردون

لوله بوردون

به سه شکل متفاوت بوردن ها را می سازند در موارد خاص هریک مورد استفاده قرار می گیرند :

 

الف :  بوردن  هایی که دارای دقت حدود۱ ٪  می باشند شکل cمی باشند.
ب : بوردن هایی که دارای دقت حدود ۰.۵٪می باشند حلزونی یاspiralهستند .
ج : بوردن هایی که دارای دقت حدود ۰.۵٪تا۱٪ می باشند مارپیچی یاhelicalمی باشند.

برای اندازه گیری  فشار های پایین بیشتر از بوردن های حلزونی استفاده می شود.  برای اندازه گیری فشارهای بالا از بوردن های cشکل ومارپیچی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

فشار سنج های بوردونی دارای قطعات متحرک زیادی هستند. به همین دلیل نسبتا دچار استهلاک زیادی می شوند و بخاطر همین نیاز به تعمیر و کالیبراسیون پیدامی کنند.

لوله بوردون

فتانه رعدی
نظر دهید

پاسخ دهید

سالار صنعت نیواد
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سالار صنعت نیواد آیا مایلید از تخفیف های باشگاه مشتریان ما استفاده کنید ؟
رد
اجازه دادن به اعلان‌ها
Shopping cart